SON DAKİKA

Romanların Sesi

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’LE MAHALLELERİN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR ÇAY, ÇİLEK VE ÖZGÜRLÜK MAHALLELERİ BÜYÜKŞEHİR’LE HAYAT BULDU BÜYÜKŞEHİR’İN MAHALLELERLE YAPTIĞI ÇALIŞMALAR VATANDAŞLARIN TAKDİRİNİ TOPLUYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’LE MAHALLELERİN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR ÇAY, ÇİLEK VE ÖZGÜRLÜK MAHALLELERİ BÜYÜKŞEHİR’LE HAYAT BULDU BÜYÜKŞEHİR’İN MAHALLELERLE YAPTIĞI ÇALIŞMALAR VATANDAŞLARIN TAKDİRİNİ TOPLUYOR
26 Aralık 2023 - 9:44

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde hiçbir ayrım yapmadan gerçekleştirdiği hizmetlerle her bir mahallenin tek tek çehresini değiştirmeye devam ediyor.
Başkan Vahap Seçer’in görevde olduğu 4,5 yıl içerisinde Mersin’in her noktasında vizyon odaklı çalışmalar gerçekleştiren Büyükşehir, herk kesime ve her noktaya dokunuyor. Özellikle geri planda kalmış dezavantajlı mahallelere yönelik çalışmaları aralıksız sürdüren Büyükşehir, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların da takdirini topluyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde hiçbir ayrım yapmadan gerçekleştirdiği hizmetlerle her bir mahallenin tek tek çehresini değiştirmeye devam ediyor. Başkan Vahap Seçer’in görevde olduğu 4,5 yıl içerisinde Mersin’in her noktasında vizyon odaklı çalışmalar gerçekleştiren Büyükşehir, herk kesime ve her noktaya dokunuyor. Özellikle geri planda kalmış dezavantajlı mahallelere yönelik çalışmaları aralıksız sürdüren Büyükşehir, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların da takdirini topluyor.

Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerinin yol sorunları Büyükşehir ile çözüme kavuştu
Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerinde yıllardır süregelen ve bir türlü çözülmeyen yol sorunları Vahap Seçer’in göreve gelmesiyle tek tek çözüme kavuştu. Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerinde 2019’dan bugüne kadar yama dâhil 100 bin 700 ton sıcak asfalt işi yapılırken, 48 bin 277 metrekare de kaldırım imalatı tamamlandı. Büyükşehir, Çay ve Çilek Mahallesi’nin en önemli ana arterlerinden olan ve Bekirde Yolu olarak bilinen Abdi İpekçi Caddesi’nde tarihi bir yol çalışması gerçekleştirdi. Yıllardır ihmal edilen ve mahalle halkının toz çilesi haline dönüşen yol, Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından asfaltlandı. Yıllardır asfalt bekleyen mahalle sakinleri ve bölge esnafı ise çalışmalardan memnun kaldı.

Büyükşehir, ücretsiz kurs merkezleriyle öğrenci ve ailelerin yanında
Eğitimde fırsat eşitliği temel ilkesini benimseyerek özellikle dezavantajlı mahallelere kurs merkezleri açan Büyükşehir; Çilek ve Özgürlük Mahallelerinde hizmete açtığı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinde hem çocukların lise ve üniversiteye hazırlanmasını hem de okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin okuma yazma öğrenerek hayatlarını daha kolay idame etmelerini sağlıyor. Kursların ücretsiz olması da geçim sıkıntısı yaşayan ailelere rahat bir nefes aldırıyor.

MESKİ, Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerinde tarihin görmediği çalışmaları gerçekleştirdi
Büyükşehir, Mersin’in eski yerleşim yerlerinden olan Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerine tarihlerindeki en büyük hizmet götürdü. Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, altyapı çalışmaları sonrasında başlattığı asfalt tamiratı çalışmaları da Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerinde hız kesmeden gerçekleştirildi. MESKİ, 1 Mart 2022’den bugüne kadar Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerinde 22 bin 190 ton bitümlü sıcak asfalt kaplama, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli ilçelerinin çeşitli mahallelerinde ise 5 bin 880 ton asfalt yama çalışması gerçekleştirdi.

Teksin, vatandaşların 7/24 yanında
Büyükşehir, Türkiye’nin en kapsamlı belediye mobil uygulaması olan ve Başkan Seçer’in “Benim yol arkadaşım. En güvendiğim çalışma arkadaşım” diye tanımladığı ‘Teksin’ de istek, öneri ve şikâyetlerini hızlı bir şekilde çözüme kavuşturarak vatandaşların yol arkadaşı olmaya devam ediyor. Bugüne kadar Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerinden Teksin’e yapılan 29 bin 847 başvuru sonuca ulaştırıldı.

Vatandaşlar, hem telefonlarına indirdikleri Teksin uygulamasından hem Alo 185 üzerinden hem de 0 324 185 00 00 numaralı Whatsapp ihbar hattından Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşabiliyor. Çağrı operatörleri ise kısa sürede vatandaşların talep, şikayet ve önerilerini çözüme kavuşturuyor.

Tomak: “Mahallemizin asfaltı komple yenilendi”
Çilek Mahalle Muhtarı Selim Tomak, Vahap Seçer’in göreve gelmesiyle birlikte mahallelerinde 15-20 yıldır yapılmayan öncelikli işlerin yapıldığını belirterek, “4 tane caddemiz var. Bu caddelerin hepsiyle sil baştan, asfalt, orta refüjü, kaldırım, aydınlatma…Vahap Bey ilgilendi. Geriye dönük 10 sene gibi bir zaman zarfında sularımız ikinci-üçüncü kata çıkmıyordu. Başkanımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda boru hattı döşeyerek mahallemize suyu getirdi. Mahallemizin asfaltını komple yeniledi, Mahalle Mutfağı’nı da kurdu” dedi. Mahalle halkının talepleri sonucu Kurs Merkezi’nin de açıldığını söyleyen Tomak, “Vatandaşlarla konuştuğumuzda da dershane ile ilgili pozitif söylemleri, güzel beğenileri var. Başkanımızın yine aday olmasını ve kazanmasını istiyorlar. Burada siyasi bir ayrım yok. ‘Bize başkanımız hizmet ediyor ve biz arkasında duracağız’ diyor vatandaşlar. Daha önce olumsuz bakan kişiler bile şu anda ‘Başkan bize bunlar bunları bunları yaptı’ diyor” diye konuştu.

Dolap: “Biz daha önce böyle bir hizmet görmedik”
Çilek Mahallesi sakinlerinden Halil Dolap ise, 40 yıldır Çilek Mahallesi’nde yaşadığını ve yıllardır süregelen sorunların hepsinin Başkan Seçer’in göreve gelmesiyle birlikte çözüme kavuştuğunu söyledi. Mahallerinin gelir düzeyinin düşük olduğunu belirten Dolap, bu sebeple Mahalle Mutfağı uygulamasının kendileri için çok güzel olduğunu belirterek, “Mahallede ara sokaklarının tamamını asfaltlayıp çizgilerini bile çekti. Çamurdan geçilmiyordu, yağmur yağdığı zaman kocaman çukurlar oluşuyordu. Araçlar hasar görüyordu. Yani düşünün tarladan asfaltlamaya geçiliyor. Gerçekten çok rahat ettik. Mahallenin tamamına sahip çıktı, biz daha önce böyle bir hizmet görmedik. Asfaltlar, sokaklar her taraf pırıl pırıl. Bunun için Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Çevik: “Çilek Mahallesi Büyükşehir ile hayat buldu”
Çilek Mahallesi’nde yaşayan Burkay Turgut Çevik de, mahallelerinin daha önce kötü durumda olduğunu söyleyerek, “Mahallemiz perişan bir haldeydi. Altyapı çalışması yoktu. Asfalt sorunu vardı, yağmur yağdığı zaman mahalle çamurlu su birikintisi doluyordu. Halk bayağı perişan haldeydi. Vahap Seçer’in gelmesiyle Çilek Mahallesi hayat buldu. Çalışmalarından dolayı kendisinden memnunuz. Çilek Mahallesi Büyükşehir ile hayat buldu” dedi.

“6 liraya bir porsiyon yemek geliyor”
Mahallelerine birçok hizmetin yapıldığını ifade eden Çevik, “Mahalleye gelen ‘Bir Ekmek Bir Çorba’ var. Sabah işçilere dağıtılan sıcak çorba var. Mahalle Mutfağı’ndan yararlanan biri olarak bunun için çok teşekkür ederim. Çünkü ekonomik olarak bayağı bir etkisi var bize. 6 liraya bir porsiyon yemeğin neredeyse imkansız olduğunu söyleyebilirim. Bir ekmeği yedi buçuk lira olmasına rağmen 6 liraya bu hizmeti gerçekleştirmesi gerçekten çok güzel” diye konuştu.

Ergüven: “Büyükşehir ve MESKİ mahallemizde devrim yaptı”
Özgürlük Mahalle Muhtarı Ömer Ergüven ise Büyükşehir ve MESKİ’nin mahallelerinde devrim yaptığını vurgulayarak, “Her yağmurda yüzlerce ev su altında kalıyordu. İnsanlar çok mağdur oluyordu. Sokaklara yağmursuyu hattı döşedik, boruları yeniledik. Daha önce birinci kata bile zor su çıkıyordu. Şu anda dördüncü, beşinci kata çok iyi bir şekilde su çıkıyor. Çok güzel bir suyumuz var” dedi. Kurs Merkezi’nin de kendileri için büyük bir hediye olduğunu belirten Ergüven, “Çok güzel bir kurs merkezimiz var. Öğrenciler burada şehire, çarşıya veya özel okullara ihtiyaç duymuyor. O da bir devrimdir. Bunlar yüz yılda yapılmayan işlerdir. Ulaşımda çok güzel başarıları var. Başkan geldiğinden bu yana çarşıya, Şehir Hastanesi’ne, fakülteye buradan 7-8 otobüs hattı çalışıyor. Herkes istediği yere rahat bir şekilde gidebiliyor. Bu da vatandaş açısından çok güzel. Ciddi bir sorundu onu da Vahap Seçer halletti” ifadelerine yer verdi.

Özdemir: “Mahalle Mutfağı yoksul kesim için çok önemli”
Özgürlük Mahallesi sakinlerinden Hüseyin Özdemir de özellikle ulaşımda ciddi kolaylık yaşadıklarını söyledi. Başkan Seçer’in göreve gelmesiyle belediye otobüslerinin sayısının arttığını ve vatandaşa büyük rahatlık sağladığını belirten Özdemir, MESKİ’nin de ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğinden söz ederek, “Daha önceden yağmur yağdığında her yeri su basardı ve insanlar mağdur olurdu. Kanalizasyon yapıldıktan sonra insanlar artık mağdur olmuyor. Bunlar çok güzel çalışmalar” dedi. Mahalle Mutfağı’nın yoksul kesim için çok önemli olduğuna vurgu yapan Özdemir, “Bu mahalledeki insanların çoğu ya hamallık yapar ya bahçeye gider. Bu tür mutfakların insanlara sunulması çok güzel bir şey. Bu kadar güzel bir şey olur mu? 6 liraya böyle bir imkan sağlıyor. Buradaki insanların bütçesi çok zayıf. Ben gidip günlük 500 liraya çalışan biriyim. Bir kurs bugün 15 bin lira para. Benim aylığım evime yetmez ki ben kursa göndereyim. Şu anda insanlar, gençlerimiz faydalanıyor, gidiyorlar kurslarını görüyorlar. Her türlü imkânlarından faydalanıyorlar” diye konuştu.

Ergüvan: “Mahalle eskisinden bin kat iyi şu anda”
Özgürlük Mahallesi sakinlerinden Hakan Ergüvan ise “Mahalle eskisinden bin kat iyi şu anda, eskiden köy gibiydi şu anda gerçekten mahalle oldu” diyerek mahallerine yapılan hizmetlerden çok memnun olduklarını söyledi. Mahallerine asfalt, kanalizasyon, taziye evi, kurs merkezi gibi birçok hizmetin yapıldığını söyleyen Ergüvan, “Her bir mahalleye kurs merkezi kurdu. Yani sağ olsun okuma yazma bilmeyenlere bile kurs açtı. Benim teyzelerim ve annem Türkçe bilmiyor ve kursun faydasını görüyor. Bu çok iyi bir hizmettir. Vahap Başkandan memnunuz” dedi.

Akyol: “Vahap Başkan geldikten sonra sorunlarımız çözüldü”
Çay Mahalle Muhtarı Ahmet Akyol da, Başkan Seçer göreve geldiğinden itibaren mahallesinin hiç görmediği hizmetlerle tanıştığını anlatarak, “Bizim altyapılarımız, sularımız sıkıntılıydı. Sularımız ikinci kata çıkmıyordu. Vahap Başkan geldikten sonra bütün altyapılar değişti, asfaltlarımız yenilendi, belediye otobüsleri geldi. Yukarı katlara su çıkmıyordu, alt kattan yukarı kata su taşıyorduk ama başkanım geldikten sonra bu sorun çözüldü” dedi. Eskiden yağmur yağdığında çok sıkıntı çektiklerini aktaran Akyol, Başkan Seçer göreve geldikten sonra böyle bir sorunlarının kalmadığını belirterek, “Şimdi asfalt sorunumuz, yol sorunumuz ve su sorunumuz yok. Yardım kolileri de dağıtıyor. Elinden ne gelirse yardımını yapıyor. Bir gün orada dağıtıyor, bir gün burada dağıtıyor. Mesele bir paket, bir koli değil, iki gönül bir olsun. Biz gönülle bağlandık” diye konuştu.

Yazar: “Başkandan çok memnunuz”
Çay Mahallesi sakinlerinden Hasan Yazar ise, “Başkanın bize yaptığını hiçbir dönemde kimse yapmadı. Bizim su sorunumuzu çözdü. Mahalledeki asfaltların hepsini yaptı. Kaldırımların hepsini yaptı. Bizim mahalleye çok güzel bir hizmet yaptı. Başkanın yaptığını kimse yapmadı. Allah razı olsun biz ondan çok memnunuz” ifadelerini kullandı. Mahalle sakinlerinden Mehmet Nuri Yıldız da, “Biz Vahap Seçer’in çalışkan, dürüst bir adam olduğunu biliyoruz. Çocuklarımıza önlük, ayakkabı, kalem ve defter verdi. Vahap Başkan herkese yardımcı olmak istiyor. Hiç ayrım yapmadı. Bu sene başkan olursa yine ona oy vereceğim” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Sancaktepe escortZeytinburnu escortAntalya escortAnkara escortAvrupa yakası escortDenizli escortKocaeli escortMerter escortNişantaşo escortLevent escortÇapa escortEtiler escortMecidiyeköy escortTaksim escortBeşiktaş escortBakırköy escortBahçeşehir escortEsenyurt escortAvcılar escortAvrupa yakası escort bayanBeykoz escortÜsküdar escortGöztepe escortErenköy escortSuadiye escortKurtköy escortTuzla escortBostancı escortÜmraniye escortPendik escortKadıköy escortKartal escortAtaşehir escortAnadolu yakası escortBodrum escortKonya escortMuğla escortMalatya escortGaziantep escortEskişehir escortAnkara escortİstanbul escortKayseri escortAdana escortŞirinevler escortHalkalı escortMarmaris escortFethiye escortSarıyer escortMaltepe escortFatih escortÇekmeköy escortBeylikdüzü escortBaşakşehir escortAtaköy escortAlanya escortSamsun escortMuğla escortİzmir escortDiyarbakır escortBursa escortAntalya escortİstanbul escortGöztepe escortGaziantep escortAdana escortAdana escortAnadolu yakası escortAnkara escortİstanbul escortAtaşehir escortAvcılar escortAvrupa yakası escortBağcılar escortBahçeşehir escortBahçeşehir escortBeşiktaş escortBeykoz escortBodrum escortBostancı escortBursa escortEskişehir escortGaziosmanpaşa escortKadıköy escortKartal escortKocaeli escortKonya escortKonya escortKonya escort bayanMalatya escortPendik escortŞirinevler escortTaksim escortÜmraniye escortAdana escortAntalya escortBursa escortİzmir escortBodrum escortEskişehir escortKonya escortİzmir escortBeylikdüzü escortKayseri escortİzmir escortPendik escortEskişehir escortİstanbul escortescortFatih escortAntalya escortescort bayanSamsun escortİstanbul escortBursa escortAntalya escort bayanAntalya bayan escortAntalya escortlarAdana escortBursa escortİzmir escortDiyarbakır escortMaltepe escortÇekmeköy escortBeylikdüzü escortŞirinevler escortAtaköy escortHalkalı escortİstanbul escortŞişli escortKayseri escortAntalya escortMersin escortMersin escortMersin escortŞişli escortMersin escortKayseri escort

Sancaktepe escortZeytinburnu escortAntalya escortAnkara escortAvrupa yakası escortDenizli escortKocaeli escortMerter escortNişantaşo escortLevent escortÇapa escortEtiler escortMecidiyeköy escortTaksim escortBeşiktaş escortBakırköy escortBahçeşehir escortEsenyurt escortAvcılar escortAvrupa yakası escort bayanBeykoz escortÜsküdar escortGöztepe escortErenköy escortSuadiye escortKurtköy escortTuzla escortBostancı escortÜmraniye escortPendik escortKadıköy escortKartal escortAtaşehir escortAnadolu yakası escortBodrum escortKonya escortMuğla escortMalatya escortGaziantep escortEskişehir escortAnkara escortİstanbul escortKayseri escortAdana escortŞirinevler escortHalkalı escortMarmaris escortFethiye escortSarıyer escortMaltepe escortFatih escortÇekmeköy escortBeylikdüzü escortBaşakşehir escortAtaköy escortAlanya escortSamsun escortMuğla escortİzmir escortDiyarbakır escortBursa escortAntalya escortİstanbul escortGöztepe escortGaziantep escortAdana escortAdana escortAnadolu yakası escortAnkara escortİstanbul escortAtaşehir escortAvcılar escortAvrupa yakası escortBağcılar escortBahçeşehir escortBahçeşehir escortBeşiktaş escortBeykoz escortBodrum escortBostancı escortBursa escortEskişehir escortGaziosmanpaşa escortKadıköy escortKartal escortKocaeli escortKonya escortKonya escortKonya escort bayanMalatya escortPendik escortŞirinevler escortTaksim escortÜmraniye escortAdana escortAntalya escortBursa escortİzmir escortBodrum escortEskişehir escortKonya escortİzmir escortBeylikdüzü escortKayseri escortİzmir escortPendik escortEskişehir escortİstanbul escortescortFatih escortAntalya escortescort bayanSamsun escortİstanbul escortBursa escortAntalya escort bayanAntalya bayan escortAntalya escortlarAdana escortBursa escortİzmir escortDiyarbakır escortMaltepe escortÇekmeköy escortBeylikdüzü escortŞirinevler escortAtaköy escortHalkalı escortİstanbul escortŞişli escortKayseri escortAntalya escortMersin escortMersin escortMersin escortŞişli escortMersin escortKayseri escort